Hogyan komposztáljunk?
A komposztálót közvetlenül a talajra helyezze el, ez lehetővé teszi a mikroorganizmusok számára a komposzthoz való hozzáférést
- A komposztálás helyének a kiválasztása
- Mivel kezdjem el a kezdeti feltöltését a komposztálómnak?
- Hogyan tudok a leghatékonyabban komposztálni?
- Miket rakhatok bele a komposztálómba?
- Miket nem rakhatok bele a komposztálómba?
- Komposztálhatok-e télen is?
- Hogyan tudom letesztelni a komposzt érettségét?
A hely kiválasztásakor ügyeljen arra, hogy az könnyen megközelíthető legyen a házból, illetve a kertből, továbbá gondoljon szomszédjaira és telepítse legalább 0,5 méterre az ingatlanuktól. A komposztáló terület legyen könnyen megközelíthető talicskával, egyéb eszközzel.
A komposztálót közvetlenül a talajra helyezze el, ez lehetővé teszi a mikroorganizmusok számára a komposzthoz való hozzáférést. A rágcsálókkal szembeni védelem érdekében lássa el komposztálójának alját ráccsal (kiegészítőink között megtalálja). A telepítés előtt lazítsa meg a talajt. Beton, kő és aszfalt alapok nem alkalmasak a komposztáló alá.
A komposztáló tartalma gyorsan rothadásnak indul amennyiben azt napra, vagy félárnyékba helyezi. A komposztálónak szüksége van napra, hogy a benne lévő víz eltudjon párologni, ugyanakkor nem szabad hagyni, hogy az teljesen kiszáradjon. Fontos továbbá, hogy olyan helyre tegyük le a komposztálót, ahol a nagy széltől védve van, ugyanakkor a levegő mozgása fontos a friss levegő bejuttatása szempontjából.
Cégünk különböző méretű komposztálókat kínál, kiváló minőségű UV-stabil és időjárásálló műanyagból!
Ezek két nagy betöltő és elvételi nyílással rendelkezik a könnyű töltés és elvétel érdekében
Komposztálóink szélálló fedéllel vannak ellátva, 100 %-ban újrahasznosított anyagból készülnek.
Az első feltöltéshez használjon nagyméretű, strukturált anyagot, például törött gallyakat az alsó réteg kialakításához. Ez megkönnyíti a levegőnek a komposzt alulról történő belépését, és a fölösleges víz jobban kiszivároghat. A következő rétegekben biztosítson a lehető legkevesebb kerti és konyhai hulladék keveréket. Ha aktív komposztja van, akkor azt hozzá lehet adni az alsó réteghez.
Minél jobb a komposzt keveredése, az annál könnyebben és gyorsabban indul rothadásnak. Nem szabad egyszerre megölteni a komposztálót, ehelyett lassan töltse fel azt a naponta keletkező szerves hulladékkal. A konyhai hulladék magas víztartalommal rendelkezik, gondoskodjon a megfelelő szellőztetésről - nagyon fontos a megfelelő oxigénellátás. A nedves anyagokat száraz anyagokkal, a durva anyagokat finom anyagokkal kell keverni. Ne felejtse el: A komposztáló nem hulladékgyűjtő, amibe bármilyen anyagot beledobálhatunk, funkciójának teljesítése érdekében szelektíven kell hozzáadnia a nyersanyagokat.
Gyümölcs- és zöldséghulladék, kávézacc, tealevél, tojáshéj (zúzott), cserepes növények, vágott virágok, töltött cserepes talaj, gyep dugványok és levelek. Tipp: A nedves anyagokat össze kell keverni a száraz anyagokkal, a durva anyagokat pedig a finom anyagokkal. Ha jól szellőzik, akkor semmi sem akadályozhatja meg a jó komposzt előállítását. Ügyeljen arra, hogy a komposzt nedves legyen, ugyanakkor figyeljen az arányokra, nem jó, ha túl nedves vagy száraz.
Húst, halat, maradék ételt, kenyeret, kolbászt, sajt héjat, csontokat, beteg növényeket, szén- vagy faszénhamut, cigarettát, porszívó zsákot, almot, gyógyszereket és dióhéjat nem szabad a komposztálóba dobni!
Télen is komposztálhat. A télen előállított nedves konyhai hulladékok tökéletes komposztálása érdekében az ősszel összegyűjtött száraz leveleket és aprított kerti hulladékokat hozzá kell adni a komposzthoz. A komposzt tartalma a hideg téli hónapokban lassabban bomlik.
A zsázsateszt segítségével meghatározhatja, hogy elkészült-e a komposzt anyag.
- Töltse meg egy befőttes üveg 1/3-át komposzttal, szórja rá a zsázsamagokat, kis vizet öntsön rá, óvatosan, majd tekerje rá a tetőt.
- Nézze meg, hogyan nőnek a növények.
- Ha a növények zöldes árnyalatúak lesznek és a gyökerek fehérek, a komposzt használatra kész. Ha a növények barnák, akkor még nem kész.