Válj tudatos vízhasználóvá!

Válj tudatos vízhasználóvá! Gyakorlati lépések, melyek ebben segítségünkre lehetnek.
A víz az ember számára az egyik legnagyobb kincs – mégsem vagyunk elég tudatosak annak felhasználása tekintetében.
Érdemes számba vennünk néhány olyan gyakorlati lépést, amelyeket, ha megvalósítunk, máris egy jó nagy lépést teszünk a tudatosság felé vezető úton. Mindeközben pedig fejlődünk, tanulunk s nem utolsó sorban örülünk annak, hogy tettünk magunkért, földünkért, környezetünkért.
Gyűjtsük az esővizet!
Azt gondolnánk, hogy ezt csupán akkor tehetjük meg, hogyha kertesházzal rendelkezünk – de jó tudni, hogy van lehetőség a társasházak esetében is az esővíz gyűjtésére, ha szeretnénk. Számos egyszerű kivitelű, valamint dekoratív esővízgyűjtőtartály van jelenleg is a piacon, különféle stílusban, színben és formában, amelyekből biztosan megtaláljuk a számunkra megfelelőt, ráadásul olyat, amelynek látványa vidámsággal és elégedettséggel tölt el bennünket. Az így összegyűjtött esővízzel locsolhatjuk kertünk vagy balkonunk növényeit vagy lemoshatjuk autónkat.
Lehetőség szerint használjunk mosogatógépet!
Amennyiben családi étkezéseink után kézi mosogatással, folyóvíz alatt tisztítjuk el edényeinket, úgy hozzávetőlegesen 40-60 liter vizet fogyasztunk el alkalmanként. Egy mai modern mosogatógéppel ez megvalósítható negyed ennyi víz felhasználásával! Így hetente megspórolhatunk akár egy teljes kádnyi vizet, ami mintegy havi 1 köbméternyi megtakarítást eredményez. Mindezzel pedig jelentősen hozzájárulunk ivóvízkészletünk megóvásához, ráadásul gazdaságosabbá tesszük háztartásunkat is.
Mossuk autónkat hagyományos módon!
A kertben, slaggal történő otthoni autómosás igen közkedvelt, hiszen szeretjük kényeztetni autónkat, azt csinosítani, csillogóvá-fényessé tenni. Azonban ezzel a módszerrel átlagosan 400 liternyi vizet használunk el minden egyes alkalommal, amely nem igazán környezetbarát felhasználás. Éppen ezért érdemes olyan megoldást választanunk, ahol ennél jóval kisebb a vízfogyasztás. Vigyük autónkat hagyományos, gépi autómosókba, ahol a tisztítás a slaggal történő autómosás vízfelhasználásának majd az ötödrészéből is megoldható!
Fürdés vagy zuhanyzás?
Erről megoszlanak a vélemények, hiszen van, aki azt mondja, hogy egy fürdőkád teleengedésével rengeteg vizet pazarolunk el feleslegesen, mások szerint viszont a zuhanyzás során szinte észrevétlenül elfolyt víz az, ami túlzott vízfogyasztást eredményez.
Éppen ezért érdemes tudatosan végig gondolnunk azt, hogy mi jellemzi tisztálkodási szokásainkat, valamint azt, hogy milyen lehetőségeink vannak - mekkora méretű a kádunk, szeretünk-e hosszan zuhanyozni, vagy gyorsan letudjuk, netán napjában többször tisztálkodunk-e? Ha mindezt felmértük, ennek megfelelően tudjuk úgy alakítani fürdési/zuhanyzási szokásainkat, hogy az a lehető legoptimálisabbá váljon mind önmagunk mind pedig a környezetünk számára.
Apró pici lépések ezek, de ha belegondolunk abba, hogy mindezek megvalósításával mennyi értékes vizet óvunk meg s teszünk elérhetővé a világ számára, akkor láthatjuk, hogy valójában mekkora jelentőséggel bírnak.
Legyünk hát tudatosak, kreatívak és vidámak, s Gyűjtsük a vizet szeretettel!