A lapos tartály előnyei – ideális utólagos beépítéshez is

Ezek a síktartályok különösen akkor bizonyulnak ideális választásnak, ha utólagos telepítésről, korlátozott hellyel rendelkező kertekről vagy magas talajvízszinttel rendelkező területekről van szó.
Egyszerű és gyors telepítés
A lapos tartályok egyik legnagyobb előnye a telepítés egyszerűsége. A hagyományos földalatti tartályok beépítése általában nagyobb földmunkát és mélyebb gödör ásást igényli, ami nemcsak több időt, hanem nagyobb költséget is jelent. A síktartályok ezzel szemben sekély gödörbe is telepíthetők, ami jelentősen lecsökkenti a munkaidőt és a munkaerő-költséget is. A kisebb méretű tartályokat akár kézi erővel is a helyükre lehet emelni, így gépi segítségre sincs minden esetben szükség.
Fontos azonban megjegyezni, hogy minden tartály típushoz külön, gyártó által kiadott egyedi telepítési útmutató tartozik, amely figyelembe veszi a tartály anyagát, kialakítását, valamint a telepítési körülményeket is. Ezért a biztonságos és tartós használat érdekében minden esetben elengedhetetlen az adott modellhez mellékelt útmutató pontos követése. Ez különösen igaz, ha speciális helyszíni adottságok – például magas talajvíz, nehéz talaj vagy nagy terhelés – is szerepet játszanak a kiválasztásnál.
Minimális földmunka, alacsonyabb költségek
A lapos tartályok egyik legfontosabb műszaki jellemzője a minimális beépítési mélység. Ez a tulajdonság nemcsak a telepítést gyorsítja fel, de jelentősen csökkenti a kiásandó föld mennyiségét is. Ezen kívül a sekélyebb gödör nem igényli a falak lejtős kialakítását, amelyet általában a földcsuszamlás elkerülése érdekében kell kialakítani a mélyebb tartályok esetében. Mindez összességében kevesebb időráfordítást, kevesebb munkagépet és alacsonyabb költségeket eredményez.
Kiváló megoldás magas talajvízszintű területeken
A magas talajvízszint komoly kihívást jelenthet a tartályok telepítésénél. A hagyományos, mélyre telepített hengeres tartályokat a talajvíz felhajtóereje elmozdíthatja, akár fel is nyomhatja a földfelszínre, ha nincsenek megfelelően rögzítve. Ez komoly károkat és többletköltségeket okozhat. A lapos tartályok viszont kis beépítési mélységük miatt sokkal kevésbé érzékenyek ezekre a hatásokra. Lapos kialakításuk révén jobban eloszlik a talajra ható nyomás, így nem szükségesek drága rögzítési rendszerek vagy kiegészítő betonozási munkák.
Ez különösen hasznos lehet alföldi, árterületi vagy mocsaras régiókban, ahol gyakran magas a talajvíz állása. A lapos tartály így nemcsak technikailag jobb választás lehet, de költséghatékonyabb is.
Ideális utólagos beépítéshez
Sok háztartásban csak évekkel az építkezés után merül fel az igény esővízgyűjtő rendszer telepítésére. Ilyen esetekben a már kialakított kert, burkolt utak vagy egyéb létesítmények miatt a mély földmunka kivitelezése problémás vagy költséges lehet. A lapos tartály ebben az esetben is ideális megoldás: telepíthető a gyep alá, a terasz mellé vagy akár a kocsibeálló alá is, különösebb bontás vagy átépítés nélkül.
Több típusuk elérhető, egyes modellekre még gyalogos vagy személygépkocsi-terhelés is engedélyezett, így ténylegesen beilleszthetők a már kialakított kert- vagy udvarképbe.
Esztétikus és fenntartható megoldás
A föld alá rejtett lapos tartály nem befolyásolja a kert látványát, így ideális megoldást jelent azok számára is, akik esztétikus környezetet szeretnének fenntartani. A tartályhoz csatlakoztatható szűrőrendszerek és szivattyúk révén az összegyűjtött esővíz kiválóan felhasználható locsolásra, autómosásra vagy akár háztartási célokra (WC-öblítés) is, így hosszú távon csökkenthető a vezetékes víz felhasználása és a vízszámla összege.
Ez nemcsak gazdaságos, de környezetbarát megoldás is, amely hozzájárul a fenntartható vízgazdálkodáshoz – különösen olyan időszakokban, amikor egyre gyakoribbak az aszályos időszakok vagy a vízhasználati korlátozások.
Miért érdemes lapos tartályt választani?
A lapos tartályok tehát nemcsak műszakilag megbízható és stabil megoldást kínálnak, de rendkívül sokoldalúak is. Előnyük a gyors és egyszerű telepíthetőség, a minimális földmunka, a talajvíz-állóság, valamint a helytakarékos kialakítás. Különösen ajánlottak utólagos telepítés esetén, amikor már meglévő ingatlan környezetében kell megoldani a vízgyűjtést bontás nélkül.
Aki tehát hatékony, esztétikus és környezetbarát megoldást keres esővíz-hasznosításra, annak mindenképpen érdemes elgondolkodnia egy lapos tartály beszerzésén és telepítésén – akár már a következő kerti szezonra is.
Következő cikkünk: